Kasım 28, 2013

Nişan'dan aklımda kalanlar

Nadir de olsa blogumu ziyaret eden sevgili okurlarıma hitaben;

Aslında düğün dernek blogger'ı olmayı çok istemiştim, hatta nişan konusunda  gayet özenli çalıştım ama tembelliğim had safhada olduğum için bir türlü yazamadım.
2013 Mayısta nişanlandık,düğün 2014 haziranda yani ben bu yazıyı tam ikisinin ortasındayken yazıyorum..

Hatırladığım en önemli ayrıntı çok kalabalık olduğuydu,söz nişan bir arada olunca yaklaşık 80 kişiyi evimizde misafir ettik.Her yerden biri çıkıveriyordu.

Ayrıntılara ve tavsiyelere gelince;


-Saçlarım 'oğluna kız görmeye giden kayınvalide' saçına benzedi:) Annenizin yıllardır gittiği ve güvendiği kuaförüne gitmeden önce 2 hatta 5 kez düşünün.
-Hominigırtlak yediğimiz için ilişkimizin başından nişana kadar 10 'ar kilo aldığımızdan elbiselerimizde oldukça dolgunduk:) Kendinizi koca buldum diye salıvermeyin:) Elbisem Adil Işıktan'dı.


-Asansörden tanımlanamayan kocaman bir nesne yaklaştı önce:) Tam 500 tane gül'müş gelen... Malesef düzgün kurutma yöntemlerini uygulayamadığım için 300 tane falan kaldı geriye.Güller küflenince hiç hoş olmuyorlarmış.


-Çikolatam Pastaland'dan.Lezzeti konusunda kötü bir şey diyemem ki zaten kendi ürünlerini satmıyolar, hizmetten hiç memnun kalmadık.Gondol'da düzgün durması için altına koyabilecekleri bir gereç bulamadıkları için yakınlarında oturan bir arkadaşımıza strafor alıp gönderttik.

-Tepsim Byprimarima.'dan... Ellerine sağlık.Muhteşem bir iş çıkardı.
Hatta burada resmi de varmış, şimdi görünce mutlu oldum tekrar.
-Hediye olarak lokumluk tercih ettim.Çok güzel tepkiler aldım. Yanlız kişi sayısını ayarlamak önemli ben max.70 kişi olduğunu düşünüp; sadece bayanlara veririm diye 40 adet lokumluk aldım ama saolsunlar 2şer tane alanlar olunca kıtı kıtına yettirdim.


-Evi kendim süsledim, abartıya kaçmanın bir alemi yokmuş zaten o kadar çok insandan süs püs görünmüyormuş.(Kapı kaç yüz kere açılıp kapandığı için artık yamulmuş ama yine de son dakika resimleyelim dedik.)Masayı çekmek kimsenin aklına gelmediği için masamın tam resmi malesef ki yok.
Tiffany sandalye kiralayacaksanız mutlaka firmayla temizliği konusunda görüşün, eve geldiklerinde bir de temizlemekle uğraşmayın.
Ne ikram edicez diye korkmayın , ben ne ikram edicez diye planlar yaparken bir anda 15-20 çeşit şey oluverdi bile.Su böreği, açma börek,yaprak sarma, kanepeler, poaçalar,salatalar (favorim dereotlu,maydonozlu,havuçlu patates toplarıydı,kendim yaptığım için olabilir:)),mezeler, kurabiyeler, baklavalar,.....
Böyle zamanlarda küçük yerleşimlerde eş,dost,akraba,komşu sağolsunlar çok destek oluyorlar, olmasa bile çok abartıya kaçmanın alemi yok.Maksat gönüller bir olsun;)

Asıl önemli olan organize olabilmek,bütün çeşitler, tabaklar, çatal bıçaklar,peçeteler salonda bir masada hazır edilip, içkiler de mutfaktaki bir ekip tarafından hazırlanınca sorunsuz halletmiş oluyorsunuz.Çok özel dostlarım,akrabalarım var benim ki herşeyi karınca gibi bıdır bıdır hallettiler.

Bu tarz organizasyonlar da en rahatsız olduğum şey tabak,bardak seçimleri oluyor benim genelde. Kağıt tabaklar,özensiz bardaklar falan bütün etkiyi '0'lıyor.Allah'tan eski porselen takımların çeşidi az ve çok kişilikmiş,annemde 24 parça,diğer iki komşuda da benzer takımlardan 24'er parça olunca kalan 8 kişi de aileden olup zaten o stresten ağzına birşey süremediği için o kısmı gayet güzel tamamlamış olduk.Bu şekilde bir çare bulamasaydık, kiralamala ya da çeyiz bozma yoluna gitmeyi düşünüyordum:)


-Pastaya gelince...Pastamı küçük,kendimiz gibi renkli seçtim..Butik pastalar yapan bir arkadaşım yaptı, onunda ellerine sağlık...Başka bir arkadaşım da süpriz olarak pastanın formunda kurabiyler yaptırmış ki resmen imdadıma yetiştiler. Ofistekilere lokumluğum kalmadığı için bu kurabileyelerden getirdim.
O kadar kişiye pastayı dilimlemekle kimse uğraşmasın,kimsenin üstü başı batmasın ve lezzeti de tazecik meyvelerden olsun diye kişi başı küçük mevyeli pastalardan sipariş ettik...-Fotoğraflarımız için bir arkadaşımızla anlaştık.Çok güzel fotoğraflar çekiyor kendisi, biz onun ilk düğün dernek deneyimi olduk..Bütün günün yoğunluğunda beraberdik.Ama telaşeden bir yerde duralım,uzun uzun
resim çekelim gibi bir pozisyonu ne yazık ki bulamadık.-Kahvenin içine ne istiyorsanız koyabilirsiniz kesinlikle sizin hayalgücünüze kalmış:) Ben sumak dahi attım.


-Geri kalanı da zaten eğlence kısmı...Gerilmeden, bu akşamın özel olduğunu düşünüp tadına doyarsanız geriye benimki gibi güzel anılarınız kalır..

Enjoy..


Hiç yorum yok: